Ozonowanie pomieszczeń – sposób na zdrowie

Ozonowanie pomieszczeń – sposób na zdrowie i bardzo popularny w dzisiejszych czasach sposób na dezynfekcję pomieszczeń. Pozwala trwale usunąć niebezpieczne wirusy, grzyby, alergeny, a także nieprzyjemne zapachy. Co ważne, prawidłowo przeprowadzone ozonowanie jest całkowicie bezpieczne. Oczywiście należy zachować wymagane środki ostrożności. Dezynfekcja za pomocą ozonu nie wymaga stosowania preparatów chemicznych, dlatego jest bezpieczna dla środowiska naturalnego. Proces nie zostawia żadnych szkodliwych produktów ubocznych. 

Ozonowanie pomieszczeń – skuteczny sposób na dezynfekcję

Ozonowanie pomieszczeń - sposób na zdrowie

Ozonowanie pomieszczeń – sposób na zdrowie

Ozonowanie to nowoczesna metoda, dzięki której można zadbać o czystość i sterylność różnego typu pomieszczeń. Metoda może być stosowana zarówno w domach i mieszkaniach, jak również w pomieszczeniach użyteczności publicznej, przychodniach, szkołach, biurach itp. Jej zaletą jest brak negatywnego wpływu na środowisko oraz wysoka, potwierdzona przez liczne badania skuteczność. Gaz jest w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki, dlatego dezynfekuje szczeliny i trudno dostępne miejsca. Dociera również do przewodów wentylacyjnych, dopływów, rur, a także wnętrza szaf i szuflad. Usuwa wszechobecne roztocza, utrudniające życie alergikom. Pomaga cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem.

 

Na czym polega proces ozonowania?

Metoda wykorzystuje ozon, czyli aktywny tlen w formie cząsteczkowej, który składa się z trzech, zamiast dwóch atomów. Ozon posiada silne właściwości dezynfekujące, antyseptyczne i toksyczne. Jego działanie polega na  silnym utlenianiu substancji chemicznych, które napotyka na swojej drodze. Gaz rozkłada je na mniej złożone i nieszkodliwie związki, które przestają zagrażać ludziom. Udowodniono, że ozon skutecznie utlenia bakterie, grzyby, pleśnie, roztocza, różnego typu wirusy i związki chemiczne. Ma wysoką skuteczność w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, których trudno się pozbyć innymi metodami. Pomaga usunąć zapach dymu, stęchlizny, moczu i wymiocin. Ozonowanie polecane jest szczególnie do stosowania w pomieszczeniach, wymagających bezwzględnej czystości.

Jak wygląda ozonowanie pomieszczeń?

Metodę ozonowania dobiera się do cech pomieszczenia, które ma zostać oczyszczone. Należy wziąć pod uwagę jego wielkość, panującą wilgotność, rodzaj i intensywność zanieczyszczeń. Sam proces jest bezpieczny, ale osoby wykonujące ozonowanie muszą być wyposażone w specjalny ubiór i detektory, monitorujące stężenie gazów. Ozonowanie średniej wielkości pomieszczenia trwa kilkanaście minut, a całego domu 3-5 godzin. Przed rozpoczęciem ozonowania należy przygotować pomieszczenie, w trakcie zabiegu nie mogą w nim przebywać dzieci i zwierzęta. Warto również wynieść kwiaty i inne wrażliwe przedmioty. Należy uszczelnić okna, ponieważ gaz jest toksyczny. Po ozonowaniu pomieszczenie należy wietrzyć przez 15-30 minut. Domownicy mogą do niego wejść po 4 godzinach. Aby zabieg był skuteczny, należy przeprowadzać go regularnie. Dzięki temu wirusy, bakterie i grzyby nie będą miały szans na przetrwanie. Ozonowanie najlepiej zlecić specjalistycznej firmie, która posiada odpowiedni sprzęt i doświadczonych pracowników. Można również wykonać je samemu, ale niezbędny jest dobry i wydajny ozonator.

Samodzielne ozonowanie pomieszczeń

Osoby, które chcą samodzielnie zadbać o czystość pomieszczeń, muszą nabyć dobry i efektywny ozonator. Wybierając sprzęt do użytku domowego, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Należy ustalić, czy ozonator będzie służył tylko do wykorzystania w pomieszczeniach, czy ma być również przydatny do ozonowania samochodu oraz wody i żywności. Istotne jest ustalenie, czy ma tylko odświeżać i usuwać nieprzyjemne zapachy, czy również dezynfekować pomieszczenia. Urządzenie musi być dobrane do wielkości  pomieszczenia. Trzeba zwrócić uwagę na:

  • Wydajność, czyli ilość produkowanego przez urządzenie ozonu. W warunkach domowych sprawdzi się ozonator o wydajności ok. 400-800 mg/h. Zbyt mała wydajność nie będzie skuteczna w dużym pomieszczeniu.
  • Wielkość  – warto rozważyć, czy sprzęt nie będzie zajmował zbyt dużo miejsca, w czasie, gdy nie będzie wykorzystywany.
  • Łatwość sterowania – urządzenie może być sterowane ręcznie lub za pomocą programatora.
  • Dodatkowe funkcje, np. jonizację powietrza,
  • Cena – ceny są bardzo zróżnicowane, zależą do renomy producenta, ilości dodatkowych funkcji, designu i wydajności. Proste urządzenia można kupić już za 200 zł, a bardziej złożone i wielofunkcyjne za ponad 1200 zł. Za ich pomocą można ozonować nie tylko pomieszczenia, ale również wodę i żywność.

Czy warto ozonować pomieszczenia?

Ozonowanie to świetny i bardzo bezpieczny sposób, który pozwala zadbać o czystość pomieszczeń. Dzięki tej metodzie można nie tylko poprawić stan powietrza, usunąć szkodliwe alergeny i wirusy, ale również pozbyć się nieprzyjemnych aromatów. Ozonowanie przydaje się szczególnie w domach, gdzie mieszkają małe dzieci, osoby o osłabionej odporności i alergicy. Sposób ozonowania trzeba wybrać samodzielnie. Można zdecydować się na skorzystanie z usług firm ozonujących, których jest coraz więcej na rynku lub kupić dobry, domowy ozonator.