Przed zakupieniem bielizny warto dowiedzieć się, jaki kształt będzie najlepiej podkreślał walory naszej figury. Perfekcyjnie…
Jaki autoklaw do gabinetu podologicznego?
Jaki autoklaw do gabinetu podologicznego? Autoklaw to hermetycznie zamknięty zbiornik, w którym odbywają się określone procesy chemiczne. Ich celem jest sterylizacja narzędzi do pedicure leczniczego lub innych zabiegów wykonywanych u podologa. Stosowany jest nie tylko przez podologów, ale także kosmetologów, fryzjerzy czy lekarzy. Podstawą urządzenia jest naczynie o grubszych ścianach, które gwarantuje optymalne ciśnienie.
Najnowocześniejsze autoklawy parowo-ciśnieniowe klasy B, mają wiele dodatkowych opcji. Wyposażone są między innymi w pompę próżniową. Posiadają także manometr, który umożliwia kontrolę wewnętrznego ciśnienia oraz termometru. Bezpieczeństwo, w sytuacji nagłego podwyższenia ciśnienia, zapewnia zawór ciśnieniowy. To nie koniec innowacyjnych rozwiązań. Rozwój technologii sprawił, że autoklaw może posiadać także instalację wodno-kanalizacyjną, drukarkę, port USB czy dotykowy wyświetlacz. Dlaczego stosowanie autoklawu jest tak ważne? Ciśnienie atmosferyczne pozwala na wrzenie w temperaturze od 100 stopniami Celsjusza. Z kolei podwyższenie ciśnienia w urządzaniu umożliwia wzrost temperatury wody do około 130 stopni Celsjusza. Dzięki temu np. wysterylizowane narzędzia do usuwania odcisków mogą być wielokrotnie używane.
Dlaczego sterylizacja narzędzi jest ważna?
Sterylizacja pozwala na bezpieczne użytkowanie narzędzi wielokrotnego użytku, bez obaw o przenoszenie zanieczyszczeń. W poradniach podologicznych praca odbywa się bezpośrednio ze skórą pacjenta, a podczas zabiegów może przejść do przerwania ciągłości naskórka. W ten sposób można przenosić groźne choroby zakaźne. Korzystanie z autoklawu zapewnia klientom poczucie bezpieczeństwa. Urządzenie niszczy wirusy i drobnoustroje w każdej fazie ich rozwoju. Przed autoklawem specjaliści używali sterylizatora kulkowego. Autoklaw jest jednak urządzeniem bardziej zaawansowanym technologicznie, a przez to gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu gabinety mogą używać wielokrotnych narzędzi, a nie produktów jednorazowych. Dzięki temu mogą zaoszczędzić pieniądze, zapewniając jednocześnie swoim klientom najwyższy poziom obsługi i przestrzeganie zasad higieny.
Polecamy uwadze:
Czym różnią się poszczególne klasy autoklawów?
Autoklawy można podzielić biorąc pod uwagę ich klasę. Unia Europejska wyróżnia trzy klasy sterylizacyjne: N, S oraz B. Czym się od siebie różnią? Klasa B jest najbardziej zaawansowana technicznie. W związku z tym jest najchętniej wybierana przez profesjonalne gabinety, w tym również podologiczne. Istnieje tam frakcyjna próżnia wstępna, która całkowicie usuwa nagromadzone powietrze. Dzieje się to z powodu naprzemiennego cyklu impulsów próżni oraz pary wodnej. Poza procedurą sterylizacji odpowiadają także za wyjaławianie wkładu. Z kolei urządzenia klasy N mają najniższą klasą sterylizacyjną. Za usuwanie powietrza odpowiada w nich próżnia termodynamiczna. Urządzenie nie posiada pompy ciśnieniowej, która pomaga uzyskać próżnię wstępną. Z tego powodu stosowana jest do sterylizacji narzędzi prostych, nieopakowanych i litych. Autoklaw klasy S łączy zalety obu urządzeń, ale jego działanie i możliwości są bardziej zbliżone do klasy B. Różni się tym, że nie usuwa całkowicie powietrza z wnętrza autoklawu, ponieważ próżnia wstępna ma tylko jeden stopień regulacji. Nie istnieją natomiast kryteria, które dotyczą narzędzi wykorzystywanych do sterylizacji w takich warunkach. Określa je producent narzędzi. W związku z tym mogą się okazać kompatybilne dla narzędzi do usuwania nagniotków, ale niewskazane może być sterylizowanie w nich nożyczek.
Jaką funkcję pełni pojemność autoklawu?
Poza budową czy dodatkowymi funkcjami, wybierając autoklaw do gabinetu podologicznego, należy zwrócić uwagę na jego pojemność. W przypadków odcisków leczenie może wymagać jednoczesnego stosowania kilku narzędzi. Ich jednoczesna dezynfekcja pozwoli na przyjmowanie większej liczby pacjentów. Zatem rozmiary urządzenia mają przełożenie na jego funkcjonalność. Wydajne, ale małe urządzenie może nie sprzyjać płynności pracy. Tym samym słabnie jakość obsługi klienta. To pokazuje, że pojemność autoklawu powinna odpowiadać wielkości gabinetu, jak i liczbie klientów. W tym wypadku znaczenie mają również wielkość narzędzi. Powinny one swobodnie pasować do pojemnika dezynfekującego. Producenci oferują zatem pojemniki o różnej wielkości. W przypadku dużych autoklawów, warto wiedzieć o pewnych przepisach. Gdy pojemność przekracza 10 litrów, konieczne jest zgłoszenie urządzenia do Urzędu Dozoru Technicznego. Po zgłoszeniu należy przeprowadzić przewidzianą w przepisach procedurę. Całość wymaga uiszczenia stosownej opłaty. Ponadto należy dokonywać regularnego serwisu urządzenia.
Podsumowując, wybór autoklawu należy dokładnie przemyśleć. Urządzenie należy dopasować do specyfiku pracy podologa, jego zajętości i liczby przyjmowanych klientów. Dopasowany model zapewni płynność pracy i brak opóźnień, ale przede wszystkim odpowiedni poziom higieny i bezpieczeństwa. Dzięki temu klienci będą chętnie wracać, a także polecać gabinet swoim bliskim i znajomym.