Jak działa wypożyczalnia samochodów?

Wypożyczalnia samochodów to dochodowy biznes, choć w Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że na wypożyczanie samochodu stać tylko bogatych. Wyniki sprzedażowe tego typu przedsiębiorstw pokazują jednak, że dobrze przemyślany biznes, odpowiednia reklama oraz wysoka jakość usług przynoszą oczekiwane zyski. Na początku trzeba liczyć się z wysokim nakładem kosztów. Mali przedsiębiorcy zmuszeni są konkurować z międzynarodowymi firmami, ale mimo to skala tych działań jest mniejsza niż w innych państwach. To oznacza, że na rynku krajowym istnieje spory potencjał.

Auto dla turystów i nie tylko

Wypożyczalnie samochodów zaczęły przynosić zyski po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, ponieważ otwarte granice spowodowały napływ turystów. A właśnie odwiedzający nasz kraj są najczęstszymi klientami wypożyczalni. Duży wpływ na rozwój branży miało też wstąpienie Polski do tanich linii lotniczych. Ważnym elementem funkcjonowania tego typu usług są również klienci biznesowi. Firmy wypożyczają pojazdy dla własnych gości oraz pracowników, którzy odbywają podróże służbowe, co pozwala zaoszczędzić wydatki na taksówki. Popularność zyskuje również tzw. wynajem średniookresowy, który obejmuje kilka miesięcy. Dedykowany jest również przedsiębiorstwom, które potrzebują samochodów podczas wykonywania określonego projektu. Głównym ogniwem biznesu są jednak tzw. klienci assistance, czyli firmy ubezpieczeniowe, które wynajmują auta zastępcze dla swoich podopiecznych. W związku z tym niezależnie od fali wypożyczeń związanych z turystami, klientami indywidualnymi czy biznesowymi, wypożyczalnie samochodów mogą liczyć na całoroczny zysk ze strony firm ubezpieczeniowych. Zyski z wypożyczalni samochodów można także czerpać w pobliżu miejsc związanych z transportem lądowym i powietrznym, dlatego wypożyczalnie znajdują się często w pobliżu lotnisk oraz dworców kolejowych. Taka lokalizacja pozwala na czerpanie zysków nawet w mniejszych miejscowościach.

Kosztowny interes

wypożyczalnia samochodów

wypożyczalnia samochodów

Zyski czerpane z prowadzenia wypożyczalni samochodów przychodzą z czasem. Na początku należy jednak zainwestować odpowiednią sumę. Koszty stworzenia i utrzymania floty są duże. Istnieje kilka rozwiązań. Pojazdy można wziąć w leasing, kupić na kredyt lub skorzystać z oferty wynajmu długoterminowego. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Pierwsze dwie są nieco droższe, ale obejmują dodatkowo koszty serwisowania i eksploatowania pojazdu, czego pozbawiony jest wynajem długoterminowy. Ile zatem kosztuje stworzenie floty? Zakup około 20 samochodów może wynosić nawet 1 mln złotych, do tego dochodzi jeszcze ich utrzymanie (w przypadku miejskich, małych aut to ok.1,5 tys. zł miesięcznie, natomiast prestiżowe modele to koszt nawet kilku tysięcy złotych). Trzeba się jednak liczyć z tym, że różnorodna oferta zwiększa atrakcyjność wypożyczalni. Nie wszystkich stać przecież na zakup luksusowych samochodów, a wypożyczenie takiego na kilka dni jest bardziej realne. W związku z tym posiadanie prestiżowych samochodów może spowodować napływ klientów. Na koszt prowadzenia wypożyczalni samochodów wpływają jeszcze opłaty za wynajem biura, rachunki za media, wynagrodzenia pracowników i wiele innych.

 

Dodatkowe usługi

Na atrakcyjność wypożyczalni samochodów wpływa również oferta dodatkowych usług. Prowadząc tego typu biznes warto zatem wprowadzić opcję wypożyczania przyczep. Nie każdy posiada busa lub kombi, które umożliwiają swobodne przewożenie większych materiałów i przedmiotów. Przyczepa otwiera takie możliwości nawet przy wykorzystaniu aut osobowych. W ten sposób można sprawnie przewieźć wyposażenie domu podczas przeprowadzki czy nową lodówkę. Uzupełnieniem tej oferty może być także wypożyczenie klinów mocujących oraz pasów. Takie usługi można prowadzić dodatkowo w ramach wypożyczalni. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia takiej usługi jest lokalizacja w pobliżu ruchliwej ulicy lub wylotu do większego miasta. 

Wypożyczanie samochodu a formalności

Wielu klientów obawia się wypożyczania samochodów ze względu na konieczność dokonania pewnych formalności. Cały proces nie jest jednak ani trudny, ani długotrwały. Do wypożyczenia samochodu konieczne jest przedstawienie podstawowych dokumentów. Przede wszystkim dowodu osobistego (albo paszportu, które potwierdzają tożsamość), prawa jazdy (w niektórych państwach konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy). Za wypożyczenie samochodu można wygodnie zapłacić kartą kredytową lub debetową. Większość wypożyczalni wymaga jednak, by karta, którą płaci się za usługę, opiewała na nazwisko kierowcy. Daje to większe bezpieczeństwo transakcji właścicielom wypożyczalni. Okazuje się, że niektóre wypożyczalnie mogą przykładać większą wagę do umiejętności konkretnego kierowcy. W związku z tym mogą odmówić wypożyczenia samochodu młodym i niedoświadczonym kierowcom, zwłaszcza gdy dotyczy to marek premium. W innych wypożyczalniach młody wiek i krótki okres posiadania prawa jazdy może wiązać się z wyższą opłatą za użytkowanie samochodu lub wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. Tego rodzaju przepisy regulowane są indywidualnie przez każdą z wypożyczalni, regulaminy dostępne są w biurach stacjonarnych oraz na stronach internetowych.