Coraz częściej do czynienia mamy z ubraniami i słyszymy pojęcie odzież termoaktywna. Termoaktywne mogą być…
Czym są półkolonie?
Czym są półkolonie? Półkolonie to słowo, które większość z nas kojarzy z dzieciństwa. Zwykle organizowały je szkoły podczas wakacji lub ferii zimowych. Ci, którzy nie mogli wyjechać na kolonie, uczęszczali na półkolonie. Czym dokładnie są? Kto może zorganizować półkolonie? Ile mogą one kosztować? Odpowiadamy.
Półkolonie, a kolonie
Samo słowo półkolonie pochodzi od słowa „kolonie”. Przez nie zaś rozumiemy zorganizowany wyjazd, zwykle mający miejsce w czasie wolnym od szkoły. Dzieci udają się nad morze, w góry lub też nad jeziora. Przez cały czas mają odpowiednią opiekę, w postaci wykwalifikowanych nauczycieli czy też innych osób posiadających odpowiednie uprawnienia. Kolonie zwykle trwają tydzień lub dwa tygodnie, znacznie rzadziej trzy. Jeżdżą na nie dzieci w wieku od 6-7. do mniej więcej 12. lat. Kolonie to wyjazd, w którym nie biorą udziały rodzice dzieci. Tymczasem półkolonie są czymś zupełnie innym. Otóż w tym przypadku nie mamy do czynienia z żadnym wyjazdem. Dziecko nie opuszcza więc swojego miejsca zamieszkania. Uczęszcza jedynie na zajęcia, które organizowane są w ciągu dnia. Nie są to jednak zajęcia edukacyjne. Oznacza to, że dzieci nie realizują na nich podstawy programowej. Wręcz przeciwnie – głównie bawią się i spędzają aktywnie czas. Półkolonie zwykle trwają kilka tygodni – często przez cały lipiec i ewentualnie także w sierpniu. Uczęszczają na nie dzieci w podobnym przedziale wiekowym, a więc od 7. do 12. lat. Zaczynają się w godzinach porannych, około 8 lub 9. Kończą zaś po południu, najczęściej koło 13 czy też 14. Wszystko tak naprawdę zależy od jednostki, która organizuje półkolonie. Nie ma bowiem przeciwwskazań, aby w ich ramach odbyła się całodniowa wycieczka.
Co się robi na półkoloniach?
Program półkolonii najczęściej uzależniony jest od tego, kto je organizuje. Jeśli uczęszczamy na półkolonie w szkole, to możemy liczyć na zajęcia ruchowe, plastyczne czy muzyczne. Dzieci rysują, malują, grają w piłkę, tańczą. Uczestniczą one również w licznych wyjściach, na przykład do kina, teatru, na basen czy do zoo. Na takie same zajęcia mogą liczyć dzieci, które uczęszczaj na półkolonie organizowane przez na przykład dom kultury czy biblioteki. Jeśli jednak zdecydujemy się zapisać dziecko na półkolonie językowe, to będzie się ono uczyło języka poprzez zabawę. Może ona mieć formę wycieczek, zajęć muzycznych i innych. Nie będzie na półkoloniach klasówek czy innej formy sprawdzania wiedzy. Niemniej jednak dziecko po półkoloniach powinno znacznie poszerzyć swoje umiejętności językowe. Jeśli zaś zdecydujemy się na półkolonie sportowe, to w ich programie nie znajdziemy na przykład wycieczek do zoo. Będzie za to dużo aktywności fizycznej w przeróżnych formach. Półkolonie powinny być zorganizowane tak, aby każdy dzień był dla dzieci niepowtarzalny. Najmłodsi mają się przede wszystkim dobrze bawić i korzystać z czasu wolnego.
Kto organizuje półkolonie?
Rodzice często zastanawiają się, kto w ogóle może zorganizować półkolonie? Na ogół mówimy tutaj przede wszystkim o szkołach. To one organizują półkolonie dla swoich uczniów. W wyjątkowych przypadkach mogą w nich uczestniczyć również uczniowie innych szkół. Półkolonie mogą również organizować różnego typu jednostki publiczne, na przykład domy kultury lub biblioteki. Także i jednostki prywatne mogą zająć się organizacją półkolonii. Ta forma spędzania wolnego czasu jest bowiem obwarowana o wiele mniejszymi obostrzeniami, niż same kolonie. Pamiętajmy jednak, aby przed zapisaniem dziecka dokładnie sprawdzić, czym zajmuje się dana jednostka na co dzień. Ważne, aby opiekę nad dziećmi pełniły osoby z odpowiednim przygotowaniem. Najczęściej są to nauczyciele lub studenci posiadający uprawnienia. Co ważne, półkolonie nie zawsze noszą właśnie taką nazwę. Czasami bowiem organizatorzy nazywają je zajęciami dla dzieci na czas wakacji.
Ile kosztują półkolonie?
Półkolonie, które organizują jednostki publiczne, zwykle są darmowe. Oczywiście rodzice muszą pokryć pewne koszty, na przykład biletów wstępu czy posiłków. Niemniej jednak są to minimalne opłaty, o których zostają oni odpowiednio wcześniej poinformowani. Tymczasem za półkolonie organizowane przez jednostki prywatne musimy zapłacić z własnej kieszeni. Półkolonie w szkole językowej kosztują nawet 1 000 zł za miesiąc. Dzieci uczą się bowiem języka, a to, jak wszyscy wiemy, kosztuje. Nieco mniej zapłacimy w ośrodkach rekreacyjnych. Tam bowiem półkolonie kosztują około 500-700 zł miesięcznie. Dzieci z najuboższych rodzin często mogą uzyskać dofinansowanie na kolonie oraz półkolonie. Wystarczy zapytać nauczycieli lub wychowawcę klasy, do której uczęszcza dziecko.
Półkolonie – warto?
Półkolonie to doskonały sposób na organizację czasu podczas wakacji. Dzieci mają nie tylko zapewnioną opiekę, ale również mogą bezpiecznie bawić się wśród rówieśników. Zanim jednak zapiszemy dziecko na półkolonie, sprawdźmy najpierw ich program. Wybierzmy takie zajęcia, które najbardziej odpowiadają dziecku. Pamiętajmy, że to ono będzie w nich uczestniczyć przez większą część wakacji.