Wiele z kobiet zmaga się bezskutecznie z tzw. pomarańczową skórką. Jest ona zwłaszcza uciążliwa podczas…
Alzheimer jak się opiekować
Alzheimer jak się opiekować – ta choroba to niezwykle groźne schorzenie, które rozwija się przez wiele lat. Na każdym z etapów choroby pacjent musi mieć zapewnioną odpowiednią, profesjonalną opiekę. Warto, aby z osobą zmagającą się z Alzheimerem, były osoby bliskie. Mowa tu przede wszystkim o członkach rodziny. Sama obecność może bardzo dużo pomóc osobie, która doświadczyła tego schorzenia. Wiele osób nie wie jednak, w jaki dokładnie sposób należy opiekować się chorymi na Alzheimera. Z myślą o nich przygotowaliśmy poniższy artykuł. Dokładnie wyjaśniamy w nim, o czym koniecznie należy pamiętać w codziennej opiece nad pacjentem dotkniętym tą chorobą.
Opieka nad osobą chorą na Alzheimera – o czym należy pamiętać?
Opiekowanie się pacjentem chorującym na Alzheimera jest niezwykle trudne. Jeżeli osoba opiekująca się chorym nie posiada na ten temat wiedzy, może być jej bardzo ciężko. Z tego względu warto mieć na uwadze kilka poniżej opisanych wskazówek. Dzięki nim zajmowanie się chorym na Alzheimera będzie łatwiejsze i mniej kłopotliwe.
Przede wszystkim należy zadbać o to, aby mieszkanie, w którym przebywa pacjent, było jak najbardziej bezpieczne. Jest to związane z tym, iż postępujące zaniki pamięci mogą doprowadzić do tego, że np. senior włączy czajnik z gwizdkiem, a następnie o nim zapomni. To w konsekwencji może doprowadzić nawet do pożaru.
Okazanie zrozumienia
Najbliższa rodzina musi postarać się zrozumieć, w jakiej sytuacji znalazł się pacjent. Zrozumienie chorego to absolutnie najważniejsza kwestia, o której w żadnym wypadku nie wolno zapomnieć. Warto wiedzieć o tym, że choroba Alzheimera zaliczana jest do grona schorzeń neurodegeneracyjnych. Polega to na tym, że komórki nerwowe w organizmie chorego wraz z upływem czasu i postępem choroby obumierają.
Tym samym sprawność psychofizyczna chorego z miesiąca na miesiąc jest coraz gorsza. Początkowym objawem choroby są zazwyczaj zaniki pamięci krótkotrwałej. Później następują problemy z orientacją w terenie, a na samym końcu wielu pacjentów nie poznaje samych siebie patrząc w lustro. Pacjenci w początkowej fazie Alzheimera zdają sobie sprawę z tego, że ich stan zdrowia nie jest dobry, jednak nie potrafią nic zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy. Prowadzi to do coraz większych problemów z samodzielnym wykonywaniem podstawowych czynności. Chorujący na Alzheimera nie potrafią się wysłowić, zapominają podstawowych rzeczy oraz mają trudności z rozpoznawaniem swoich bliskich. Zdarza się także, że chorujący stają się bardzo niemili dla swoich bliskich, co powoduje, że przebywają głównie sami w swoich pokojach. To z kolei powoduje, że stan ich zdrowia jeszcze szybciej się pogarsza.
Własny pokój dla chorego
Kolejną priorytetową kwestią jest zapewnienie choremu własnego, samodzielnego pokoju. Co ważne, dobrze, gdyby było to pomieszczenie, które pacjent doskonale zna oraz dobrze się w nim czuje. W przypadku, gdy wygospodarowanie całego niezależnego pomieszczenia z różnych względów jest niemożliwe, można na przykład zdecydować się na wydzielenie osobnej części w salonie. Pokój dla seniora powinien zawierać łóżko, krzesło oraz stolik. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w widocznym miejscu albumu ze zdjęciami. Świetnym rozwiązaniem jest podpisanie fotografii, dzięki czemu senior będzie mógł łatwiej rozpoznawać osoby tam uwiecznione. W pokoju nie powinno też zabraknąć przedmiotów przeznaczonych do trzymania w ręku, na przykład piłeczek. Wprowadzenie nawet niewielkich ćwiczeń fizycznych u osób chorujących na Alzheimera naprawdę może zdziałać cuda.
Plan dnia
Chorujący na Alzheimera musi mieć także zapewniony regularny plan dnia. Poszczególne czynności, w miarę możliwości, powinny być wykonywane każdego dnia o podobnych porach. Dzięki temu wykształcimy u pacjenta nawyk, zatem realizacja obowiązków będzie dla niego zdecydowanie łatwiejsza. Rzeczą szczególnie istotną jest też podawanie posiłków choremu o tych samych godzinach. Choremu należy też poświęcać jak najwięcej czasu. Dobrze, gdy możemy zabrać seniora na spacer, oglądać z nim telewizję czy powspominać dawne czasy.
Nerwy na wodzy
Opiekowanie się osobą chorą na Alzheimera to prawdziwe wyzwanie – zwłaszcza, gdy nie mamy odpowiednio dużych pokładów cierpliwości. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że agresja wobec pacjenta jest całkowicie niedopuszczalna. Krzyki, pretensje czy obelgi pod adresem chorego są całkowicie zakazane. Mimo, że osoby chorujące na Alzheimera zapominają znaczenie niektórych słów, bez trudu odczytają nasze intencje w momencie wzburzenia. To z kolei spowoduje, że zamkną się w sobie, a ich ogólny stan ulegnie dalszemu pogorszeniu.
Brak niebezpiecznych przedmiotów
W mieszkaniu, w którym przebywa chorujący na Alzheimera, nie powinno być niebezpiecznych przedmiotów. W jego zasięgu nie mogą znajdować się szklane, ostre czy ciężkie przedmioty, zapalniczki, leki czy inne rozmaite szkodliwe substancje. Szafy i reszta mebli powinna być ustawiona najlepiej pod ścianą. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że pacjent w wyniku nieuwagi i roztargnienia się potknie.