Jaka księgowość w aptece? Wydaje się, że rachunkowość apteki nie różni się od księgowości innych…
Jaka gotowa gładź szpachlowa
Materiał budowlany dedykowany dla prac wykończeniowych i bez którego obecnie nie obchodzi się nikt wykańczający ściany lub sufity. Gładź szpachlowa daje efekt nieskazitelnie wręcz gładkich ścian, a przy tym jest łatwo dostępna i łatwa w użyciu. Zanim jednak dokonamy zakupu konkretnego produktu warto dowiedzieć się nieco o parametrach gładzi szpachlowych.
Do czego się przydaje gładź szpachlowa?
Pomimo faktu, że wyróżniamy co najmniej kilka rodzajów gładzi szpachlowych, to zastosowanie każdej z nich ma za zadanie uzyskanie gładkiej powierzchni na ścianie. Gładź jest zazwyczaj uważana za idealny grunt pod malowanie lub tapetowanie. Gładzie szpachlowe suche, jak i gotowe są wykonywane najczęściej na bazie syntetycznego albo rzadziej naturalnego gipsu. Oprócz tego mieszanki zawierają dodatkowe składniki mineralne, różnego rodzaju plastyfikatory i opóźniacze wiązania gipsu. To właśnie dzięki substancjom opóźniającym schnięcie możliwe jest dopracowywanie gładkości powierzchni. Są najnowocześniejszą alternatywą dla szeroko stosowanych dawniej tynków cementowo-wapiennych, charakteryzujących się chropowatością. Stosując gładź wystarczy nakładać na powierzchnię dobrze rozprowadzoną masę i zalecaną przez producenta liczbę warstw, a także nie zapominać o zeszlifowaniu nierówności. To gwarant uzyskania gładkiej powłoki jako bazy pod malowanie lub tapetowanie. Gładź szpachlowa może być przy tym stosowana nie tylko wewnątrz, przy różnego rodzaju wykończeniach pomieszczeń. Specjalne mieszanki są również przygotowane i dostępne do wykonywania eleganckich elewacji budynków. Zazwyczaj dojdzie do tego jeszcze odpowiednio dobrana farba do malowania dachu i efekt końcowy gotowy.
Na co zwracać uwagę przy doborze rodzaju gładzi szpachlowej?
Wszystko zależy od tego,w jakich warunkach środowiskowych gładź będzie nakładana, ponieważ odmienną zastosujemy np. do łazienki,a inna na zewnątrz, na elewacji. Natomiast wczytywanie się w fora na ten temat może doprowadzić do bólu głowy, gdyż zdania co do równorzędnych gładzi, a także ich producentów zawsze są podzielone. Uzyskanie pewności odnośnie do przydatności danej gładzi szpachlowej uzależnione jest od jej składu, z którym należy przed zakupem się zapoznać. Ważne są tutaj jednak nie tyle wszystkie składniki, co do których przeznaczenia raczej niewielu ludzi ma pojęcie, ale o newralgiczne dodatki do głównego składnika, czyli gipsu. Sam gips jest łatwy do zdefiniowania dla przydatności, poza nim można spotkać dodatki wapna, polimerów albo cementu, a to już może mieć znaczenie nie tylko dla ,wyboru samej gładzi, ale i gruntu podtynkowego. Taka wiedza jest pomocna ponieważ dodatki modyfikują własności takiej szpachli. Niejeden producent chemii budowlanej ułatwia wybór poprzez dodanie informacji dotyczących konkretnego przeznaczenia danej mieszanki. Widzimy wówczas na opakowaniu, że mieszanka polecana jest do kuchni albo na innej, że doskonale się sprawdza na elewacjach. Bywa jednak, że właściwe przeznaczenie danego produktu musi zostać poprzedzone wywiadem, np. rozmową ze sprzedawcą albo z użytkownikami na forach. Na pewno nie warto się wstydzić tego, że czegoś nie wiemy i dokładnie o wszystko wypytać.
Wymienione składniki to dodatkowe, ale szczególnie istotne plusy. Wapno sprawia, że ściana nie chłonie wody i nie rozwija się na niej pleśń. Polimery nadaje powłoce elastyczności, która nie pozwala ścianom pękać nawet pomimo ruchów konstrukcyjnych. Cement z kolei to doskonały dodatek wzmacniający na płaszczyzny zewnętrzne. Przy gładziach mokrych mamy do czynienia z gipsem syntetycznym, jak i naturalnym, a warto wiedzieć, jak długo dany schnie. Naturalny schnie bowiem wolniej i będziemy mieć więcej czasu na wygładzenie. Syntetyk z kolei jest trwalszy. Przed pomalowaniem dobrze jest na obu natomiast zastosować podłoże z gruntu malarskiego.
Czy wybór ilości gotowych gładzi szpachlowych jest trudny?
Gładź szpachlowa gotowa jest wygodna w użyciu, chociaż trzeba wiedzieć, że grubość nakładanej warstwy nie przekracza 2-3 mm. Gotowa gładź szpachlowa nadaje się wyłącznie do równych ścian. Na bardzo nierówne lepiej jest położyć mechanicznie gipsowy tynk. Niewielkie nierówności, wklęśnięcia i pęknięcia wyrównać możemy kupując gładź w saszetce 750 ml albo w pojemniku o pojemności 1 kg. Przy powierzchniach już do nałożenia gładzi, ale niewielkich, kupujemy kubełki do pojemności 5 kg. natomiast duże powierzchnie to już kubły do 20 kg gotowej do położenia masy. Na opakowaniach są podane orientacyjne powierzchnie do przykrycia daną ilością gładzi. Warto kupować nieco więcej, tym bardziej wówczas, gdy nie mamy wielkiego doświadczenia. Gładzie gotowe mają jeszcze jedną przewagę nad mieszankami suchymi, a mianowicie można je na mokro wygładzać. Praca z gładziami jest dla zdrowia bezpieczna, ale podczas szlifowania zaschniętych płaszczyzn pylenie może być uciążliwe, szczególnie dla alergików i astmatyków. Ogólnie podczas szlifowania gładzi zaleca się zasłanianie ust i nozdrzy maseczką przeciwpyłową, a oczu goglami.