Skąd się wzięła rosnąca popularność pomp ciepła?

Skąd się wzięła rosnąca popularność pomp ciepła? Pompy ciepła można spotkać w coraz większej liczbie domów. Są popularne ze względu na swoją uniwersalność, dzięki której mogą wydobyć ciepło z każdego miejsca. Stosuje się je ze względu na ich ekologiczność. Przyczyniają się także do zredukowania wydatków na ogrzewanie.

Istota pomp ciepła

Skąd się wzięła rosnąca popularność pomp ciepła?

Skąd się wzięła rosnąca popularność pomp ciepła? – Kuriozalny

Pompa ciepła składa się z wymiennika, który służy do pozyskiwania ciepła. Kolejnymi elementami są sprężarka, wymiennik ze stali szlachetnej, oddający ciepło oraz zawór rozprężny. W dolnym źródle ciepła panuje wysoka, niezmienna temperatura. Posiada ono dużą pojemność cieplną. Górne źródło ciepła przenosi temperaturę z dolnego źródła do pomieszczeń.

Mimo że wykorzystywane są różne źródła ciepła, sama zasada funkcjonowania pomp jest praktycznie identyczna. Do pracy wykorzystywane jest zjawisko sprężania, które przyczynia się do wzrostu temperatury. Natomiast w fazie rozprężenia można zaobserwować pobranie z otoczenia dużej ilości ciepła. Z tego powodu bardzo ważną rolę odgrywa sprężarka. Dzięki jej pracy czynnik grzewczy krąży wewnątrz urządzenia. Samo przekazanie ciepła odbywa się w procesie parowania. Istnieją dwa parametry, dzięki którym można opisać właściwości pompy:

  • stosunek ilości wyprodukowanego ciepła do pobranej energii – wysoka wartość tego parametru świadczy o zużyciu niewielkiej ilości energii,
  • stosunek energii, dzięki której ogrzano budynek do zużycia jej przez pompę.

Rodzaje pomp

Najpopularniejszego podziału pomp można dokonać, sprawdzając jakie źródło energii jest przez nią wykorzystywane. Wyróżnia się cztery rodzaje:

  • pompy gruntowe – ciepło zostaje wydobywane z gruntu i wykorzystywane jest do ogrzania budynku i wody. To rozwiązanie jest wysoce efektywne, dzięki czemu stosowane jest jako jedyne źródło ogrzewania. Niestety, do montażu tego systemu potrzebny jest dość duży teren. Aby zainstalować wymiennik poziomy, należy posiadać działkę o dużej powierzchni, natomiast wymienniki pionowe wymagają wiercenia nawet do stu metrów w głąb,
  • pompy wodne – podobnie jak pompy gruntowe charakteryzują się dużą wydajnością i mogą być używane jako jedyne źródło ciepła. Jednak wymagają większych nakładów pieniężnych. Sama pompa jest zasilana energią elektryczną, olejem lub gazem,
  • pompy ciepła powietrzne – ich zaletą są niewielkie koszty zakupu. Pobierają one powietrze z zewnątrz, które później jest ogrzewane i transportowane do budynku lub zbiornika z wodą. Są jednak mało wydajne i wymagają dodatkowego źródła ciepła, które będzie służyć jako zamiennik w zimowe miesiące,
  • pompy hybrydowe – są połączeniem tradycyjnych źródeł ogrzewania z odnawialnymi źródłami energii.

Zalety

Pompy ciepła cieszą się

 niesłabnącą popularnością. Dlaczego kolejne osoby decydują się na ich zakup? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Nowym użytkownikom chodzi głównie o korzystanie z darmowej energii elektrycznej. Powoduje to obniżenie rachunków za prąd i ogrzewanie. Oprócz tego faktu wymieniane są:

  • postawienie na ekologię,
  • sprawne działanie urządzeń podczas bardzo niskich temperatur,
  • długa żywotność instalacji,
  • łatwa obsługa,
  • możliwość łączenia z innymi źródłami ciepła,
  • dostosowanie do różnych typów ogrzewania – tradycyjnych grzejników oraz ogrzewania podłogowego,
  • brak połączenia z siecią gazową,
  • brak kominów w nowoczesnym budownictwie.

Montaż

Instalacja pochłania sporą ilość gotówki, więc wymaga dogłębnego przemyślenia zasadności inwestycji. W związku z tym należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • pompa działa efektywnie nawet wtedy, gdy obniża się temperatura zasilania,
  • efektywność działania pompy podnosi budynek, który spełnia warunki energooszczędności,
  • wskazane jest połączenie pompy ciepła z innymi źródłami ogrzewania,
  • niewielka działka wokół budynku utrudnia instalację pomp gruntowych,
  • dobór mocy pompy jest uzależniony od przeprowadzenia analizy termicznej budynku,
  • projekt instalacji grzewczej powinna przeprowadzić osoba posiadająca uprawnienia.

Pompa spełnia swoje funkcje w stu procentach, jeśli budynek przeszedł termomodernizację, ponieważ odpowiednie zaizolowanie poprawia warunki grzewcze. Dzięki temu można w prosty sposób dobrać wielkość i moc instalacji grzewczej. Oprócz tego, niewielkie straty ciepła prowadzą do szybszego zwrotu całej inwestycji. Z tego powodu przyjęło się, że ocieplenie budynku lub remont kotłowni wiąże się z wymianą systemu ogrzewania. Wtedy łatwiej jest zainstalować pompę powietrze-woda niewymagającej stworzenia dolnego źródła. Ciepło jest pobierane z powietrza a jego temperatura nie ma znaczenia. Tylko pompa powinna być dopasowana do specyfiki budynku, ponieważ aż 75% energii potrzebnej do ogrzania budynku będzie pochodzić z zewnątrz. Wzrost popytu na pompy ciepła będzie prowadzić do obniżenia cen zakupu i instalacji. Jednak jest to inwestycja warta swojej ceny, ze względu na wydajność instalacji. Prowadzi ona do zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku dzięki wykorzystaniu energii pochodzącej ze środowiska. Nie jest zalecany montaż na własną rękę. Zatrudnienie specjalistów spowoduje, że pompa ciepła będzie działać zgodnie z przeznaczeniem.